Roditelji često ulažu ogromnu energiju u razvoj svoje dece – brinu o ishrani, obrazovanju, sportu, učenju jezika i muzike. Međutim, iako većina roditelja smatra da je čitanje izuzetno važno, retko ko mu posvećuje pažnju kao drugim aktivnostima.
Čitanje je mnogo više od obične aktivnosti – ono oblikuje mozak, emocije i način na koji dete doživljava svet. Svaka pročitana stranica jača pažnju, koncentraciju i pamćenje, dok istovremeno obogaćuje rečnik i pomaže detetu da jasnije i sigurnije izražava svoje misli. Kroz priče deca ne samo da uče pravilan govor i pisanje, već nesvesno razvijaju empatiju, proživljavajući sudbine junaka i razumevajući osećanja drugih.
Uz knjige, mašta postaje beskonačna – svaka priča otvara vrata novim svetovima, podstiče kreativnost i omogućava detetu da vidi dalje od onoga što je pred njim. Ova snaga čitanja ogleda se i u samopouzdanju: deca koja čitaju su sigurnija u komunikaciji, bolje se snalaze u školi i lakše povezuju informacije.
Ali čitanje nije samo sredstvo za uspeh – ono je i neka vrsta utočišta. Knjige donose utehu, pružaju odgovore i omogućavaju detetu da pronađe svoj unutrašnji mir. U svetu koji se neprestano menja, ljubav prema čitanju ostaje stabilna osnova na koju se uvek može osloniti.
Da bi dete postalo dobar čitalac, čitanje mora biti deo svakodnevice.
Evo nekoliko korisnih saveta:
1. Neka dete samo bira knjige
Zamislite da vam neko nameće filmove koje morate da gledate – koliko biste uživali? Deca su ista kada su knjige u pitanju. Dopustite im da biraju šta će čitati, bilo da su to avanture, stripovi, naučna fantastika ili čak knjige koje su napisali njihovi omiljeni jutjuberi. Bitno je da uživaju.
Kupujte knjige odmah kada pokažu interesovanje, ne čekajući praznike i posebne prilike.
2. Čitanje kao porodični ritual
Jedan od najlepših načina da dete zavoli knjige jeste zajedničko čitanje. Bilo da je to priča pred spavanje ili vikend popodne uz knjigu i čaj, ovakvi trenuci povezuju porodicu i stvaraju lepe uspomene.
Čak i kada dete nauči da čita samo, nastavite da mu čitate naglas – važno je da knjiga ostane deo porodične atmosfere.
3. Budite im uzor
Deca upijaju ono što vide. Ako nikada ne vide roditelje sa knjigom u ruci, teško da će i sami razviti naviku čitanja.
Neka dete vidi da i vi uživate u knjigama. Možete čak zajedno čitati u tišini, svako svoju knjigu.
4. Ne forsirajte završavanje knjiga koje im se ne dopadaju
Čitanje ne sme biti kazna. Ako dete započne knjigu i shvati da mu nije zanimljiva, dozvolite mu da je ostavi i pronađe nešto drugo. Bolje je da traži knjigu koja mu se sviđa nego da se muči s onom koja mu je dosadna.
5. Poštujte njihove čitalačke faze
Svi prolazimo kroz periode kada više ili manje čitamo – i deca su ista. Nekada će čitati knjige jednu za drugom, a nekada ih neće zanimati ništa. To je prirodno i ne treba ih pritiskati.
Knjige će uvek biti tu, spremne da ih ponovo privuku kada budu spremni.
6. Knjige kao pokloni za svaku priliku
Deca često dobijaju igračke, odeću i slatkiše, ali retko knjige. Predložite rođacima i prijateljima da im poklanjaju knjige – za rođendane, praznike, pa čak i kao nagradu za trud u školi. Tako će vremenom razviti poseban odnos prema knjigama kao nečemu što je veoma vredno.
Najvažnije – neka čitanje bude zabavno!
Čitanje ne bi trebalo da bude još jedna „obaveza“ u dečijem rasporedu, već prilika za uživanje i beg u svet mašte. Ako dete u knjigama pronađe radost, avanturu i zabavu, razvijaće ljubav prema čitanju koja će trajati ceo život.
📖 Koje knjige su obeležile vaše detinjstvo? Da li vaše dete ima omiljenu knjigu?
Autorka:
Milica Kobilarov,
pedagog i porodični psihoterapeut pod supervizijom;
Centar za nestalu i zlostavljanu decu