
Piše: Marija Mišić
Jeste li znali da deset od sto tinejdžera u Norveškoj kaže da ih je barem jednom tokom detinjstva udario neko od roditelja? Čak troje od sto dece prijavi seksualno zlostavljanje i fizički kontakt od strane člana porodice. Ovo nisu samo statistike, već stvarni životi mladih ljudi, a upravo ovakva iskustva ostavljaju duboke tragove koje nosimo celog života. Pritom, govorimo o skandinavskoj zemlji, koja je daleko uređenija od Balkana. Možemo samo pretpostaviti kakvo je stanje na našim prostorima.
Šta se dešava sa detetom koje raste u takvom okruženju? Kako rana trauma utiče na njegov razvoj? Odgovore na ova pitanja daju norveški autori Dag Ejstein Nordanger i Hana Sesilija Brarud u svojoj knjizi „Razvojne traume“, koja je sada dostupna i na srpskom jeziku, u prevodu dr Sarah Zorice Mitić.
U ovoj knjizi autori objašnjavaju da trauma nije samo fizička povreda ili velika tragedija – ona može biti i tiha patnja: zanemarivanje, hladnoća, nedostatak ljubavi ili podrške. Kada dete ne može da razume ni kontroliše ono što oseća jer ga niko ne uči tome, to ostavlja posledice koje ne nestaju same od sebe.
Knjiga je podeljena u dva dela – teorijski i praktični. Prvi nam pomaže da razumemo kako trauma funkcioniše i kako utiče na mozak, emocije i ponašanje. Drugi deo donosi konkretne savete za rad sa decom, bilo da ste roditelj, nastavnik, psiholog ili neko ko jednostavno želi da bolje razume i pomogne.
Ono što ovu knjigu čini posebnom jeste što spaja naučna istraživanja i iskustva iz prakse, ali i zato što je napisana jednostavnim jezikom. Nije namenjena samo stručnjacima – već svima koji žele da bolje razumeju šta znači biti dete koje je prošlo kroz teške trenutke.
Velika vrednost knjige je u tome što ne gleda na traumu samo kao na problem, već i kao na nešto što je detetu bilo uskraćeno, kao što su ljubav, sigurnost, pažnja. Time nas uči ne samo kako da lečimo rane, već i kako da pružimo ono što je nekada nedostajalo.
Dag Ejstein Nordanger i Hane Sesilije Brarud, Razvojne traume: Regulacija kao ključni pojam u novoj trauma-psihologiji, [sa norveškog prevela i priredila dr Sarah Zorica Mitić], Novi Sad: Centar za nestalu i zlostavljanu decu, 2024, 24
Prevod dr Mitić doprinosi tome da ova važna knjiga stigne do srpskih čitalaca bez gubitka kvaliteta i značenja – autentična, a prilagođena našem jeziku i kulturi.
U vremenu kada se sve više govori o mentalnom zdravlju dece, Razvojne traume su više od knjige – one su poziv da pogledamo dublje, razumemo bolje i pružimo više podrške onima kojima je najpotrebnija.
Iskoristite sjajan popust i poručite knjigu već sada na našem sajtu.
Ogroooomna preporuka kad je ova knjiga u pitanju. Nekako su se kockice poslozile, sto ultimativno nece obrisati traume, ali ce stvoriti razumevanje. A razumevanje je meni bilo bitno da bih napravila korake u strategijama koje mi pomazu da se nosim sa tim iskustvima.